Nod 32 

Nod32 hızlı ve kolay bir kurulumla kurulup kolay ve çabuk alışılabilecek bir antivirüs programıdır. Bilgisayar taramasında ise aynı şekilde hızlı bir biçimde yapmaktadır. Düşük sistem gereksinimi ve tarama sırasındaki performansıyla da tavsiye edilebilecek bir programdır.

Yapı olarak 3 temel bileşenden oluşup bu şekilde hizmet vermektedir. Bu bileşenler ise ofis belgelerinin denetlendiği DMON , sistem aktivitelerinin ve dosyalarının denetlendiği AMON, internet tarayıcılarının denetlendiği IMON. Parola korumalı ayar sistemi ile kullanıcılarına güvenli bir ayar optimizasyonu sunup kullanıcı dışı kişilerin ayarlarınızı karıştırmasını engelleyebilmektesiniz. Bir bilgisayarı önceden belirlediğiniz mail ve ağ üzerinden başka bir bilgisayar ile de takip edebilirsiniz. İnternet tarayıcıları ve e-posta üzerinden bulaşabilecek her türlü kötü yazılıma karşı, girilen web sayfalarını kontrol etme, indirilen dosyaları tarama, e-posta inceleme özellikleriyle ilgi çekmektedir.

Norton Antivirüs

Norton antivirüslerine bir çok kullanıcımız olarak yakından tanımaktayız. Norton 360 firmanın eksiksiz güvenlik paketiydi. Norton Internet Security ise bu yazılımdan sonra geliştirilip yayınlanmıştır. Kullanım olarak daha basit bir sürüm düzenlenmiştir. Norton 360 sürümünden değişik olarak belge yedekleme ve ayarlama gibi özellikleri malesef bulunmamakta.  Nortonun 2013 yılı yazılımlarında en yeni ve en güncel aranan özelliklere de karşılık veriyor. Örneğin Norton Internet Security özellikle Windows 8’e özel olarak tasarlanmıştır. Güvenlik tehditlerinin en önemli ve büyük bir bölümü sosyal medya ve sosyal ağlar üzerinden yalan yanlış reklamlar ise sağlanıyor. Norton Internet Security de sosyal ağ ve sosyal medyada bulunan hesaplarınızı güvenlik taramasından geçiren bir sisteme sahip.

BitDefender 8

Bu antivirüs sistemini kurmaya başladığınız andan itibaren göreceğiniz mükemmel görsel öğeler sizi deneyimli ve başarılı bir sistemi kullanmaya başladığınızı ikna etmeye yetiyor. Bu görsel çekiciliği kullanım arabirimiyle birleştirip kullanıcıya sunması ise BitDefender’e büyük bir katkı sağlıyor. Detaylı ve geniş kapsamlı bir güvenlik isteyenlere tam cevap veren antivirüs programının yanında antispam ve güvenlik duvarıyla birlikte geliyor. Bu yazılımda da parola koruması olması programdaki tercihlerinizin değiştirilmemesi çok faydalı olmuş.

Diğer programlardan en önemli özellikleri sıkıştırılmış dosyalarının içerisini de taramasıdır. Sistemde yapılan dosya kopyalama ( kesme ), yeni dosya oluşturma, erişim gibi fonksiyonları izleyip değerlendiren Virüs Shield özelliği vardır. Ayrıca kayıt defterleri ve e-posta takip sistemi de bulunmaktadır. Donanım olarak ise orta düzeyde bir donanıma sahip bilgisayar istiyor. Belirlediğiniz zamanlarda tarama yapabilme özelliği ve tarama hakkında detaylı bir rapor sunma özelliği de ilgi çekicidir. İnternet sisteminizle de oldukça eş zamanlı çalışması mesaj programları ve e-posta eklerini de güzel bir şekilde tarama yapmaktadır. Mükemmel bir sisteme sahiptir antivirüs sistemleri arasında ilk 3 e girer.

Yorum yazın