Şanlıurfa Marka Tescil

Şanlıurfa marka tescil, bir ya da bir grup üreticinin ya da satıcının, sunmuş olduğu mal ve hizmetlerini belirleyen, tanıtan ve söz konusu kişi ve kurumların rakiplerinin arasından sıyrılarak farklılaştıran isim, terim, sözcük ya da semboller ve bu sembollerin birleştirilmesidir. Markaların yetkili olan kurum ve de kuruluşlarla tescil ettirilerek kayıt altına alınmasına ve korunmasına marka tescili adı verilmektedir.

Neden Marka Tescili Yapılmalıdır?

Hem ülkemizde hem de dünyada firmalar tarafından özgün olarak üretilen binlerce ütün taklit ve sahte formatlarıyla da üretilmektedir. Çoğu zaman bu tarz ürünler yurt dışından geliyor olsa da taklit ürünler, firma imajı ve prestiji düşüren bir etkiye neden olur. Bu nedenle ürünlerin taklit edilmesine karşın bir koruma oluşturmak, her türlü hak hırsızlığına engel olmak için marka tescili yapılması gerekmektedir. Öyle ki tescil işleminin tamamlanmasında sonra marka sahipleri dilediği takdirde markasını kullanan kişilere karşı dava açma hakkını sakla tutabilecektir.

Tescil başvurusuyla 10 yıllık bir koruma süreci başlar. Söz konusu firmalar ile aynı sektörde faaliyet gösteren kişi ve de kuruluşların bu markayı kullanması engellenir. Marka tescili kurumsal bir imaj sağlar. Aynı zamanda da çeşitli kişi ya da kuruluşların taklit etme gibi kanunsuz kullanımların önlenmesini sağlar, e ticaret girişimi bu çalışmalarla yasal güvence altına alınır. Firmamız müşterilerinin her türlü ürün ve hizmetlerinin marka tescil işlemlerini üstlenerek, hak hırsızlığına karşı onları koruma altına almaktadır.

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Marka tescil işlemleri Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden gerçekleştirilmektedir. Tescil işlemlerinin doğru bir şekilde yapılmasından sonra söz konusu ürün ya da hizmetin 10 yıl boyunca koruma hakkı ortaya çıkar. Süre bitiminde ise yeni bir başvuru yapılarak marka tescil süresinin uzatılması mümkündür. Tescil işlemlerini tamamlamak için her biri kendi alanında uzman olan marka tescil uzmanlarımız; ilk aşamada Türk Patent ve Marka Kurumu’na tescil başvurusu yapar. Daha sonra Türk Patent ve Marka Kurumu marka tescil başvurusunu detaylı bir şekilde inceler.

Ardından olası itirazların ortaya çıkma ihtimaline karşın 4 aylık bir süreç boyunca başvuru bültende yayınlanmaktadır. Söz konusu marka için herhangi bir itiraz yoksa ya da itiraz yapılış firma lehine sonuç çıkmışsa marka tescili için belgeler düzenlenir. Marka tescil belgesi almak için son harç ödemesinin de yapılmasından sonra mark tescili onaylanarak, tescil belgesi firmalara iletilir.

Marka Tescil Kategorileri ve Hizmetlerimiz

Her yıl milyonlarca ürün insanların kullanımına ve hizmetine sunulmaktadır. Herhangi bir firmanın ürettiği ürün ya da hizmetin hak hırsızları tarafından kopyalanarak yayılmasını engellemek adına marka tescil işlemlerinin mutlaka tamamlanmış olması gerekmektedir. Öyle ki her sektörün de kendisine göre bazı nitelikleri bulunur. Bu nitelikleri de yine belirli standartlar göz önünde bulundurularak, çeşitli kategorilere ayrılması mümkündür. Yani söz konusu markanın kullanılacağı alan çevresinde marka tescil başvurusu yapılabilir. Bu anlamda 45 ayrı kategori görülmektedir.

1 ile 35 arasında yer alan tecil başvuruları mal kategorisinde yer alırken, 35 ve 45 arasında yer alanlar da hizmet kategorisinde yer almaktadır. Bu kategoriler, işletmelerin geleceği açısından büyük önem arz eder. Fakat tescil işlemleri yapıldıktan sonra kategori ekleme durumu söz konusu olamaz. Siz değerli müşterilerimize marka tescil alanında, her biri uzman ekibimiz ile profesyonel bir hizmet olanağı sunuyoruz. Verdiğimiz hizmetlerin tamamı garantili olup, müşteri odaklı bir çalışma performansı sergiliyoruz. Web işlerinde ya da ürün marka tescilinde işlemlerinizi sizlerin adına yürütmeniz için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

İletişime Geç

Comments

Sultan Koymaz Aralık 26, 2020

Merhabalar marka tescil konusunda bir kaç bilgi almam gerekiyor. Numarandan arayabilir misiniz?

Yorum yazın